Коли почнеться світова економічна криза. Ерік Найман

Питання. А чи почнеться?

Часто чую від людей: «Чому думаєш, що взагалі почнеться криза?».

Почнемо з того, що економіка циклічна. Як сезони погоди: зима, літо, осінь, весна. Зима – економічна криза, літо – підйом, розквіт. І в економіці є літо: часи розквіту, підйому, гроші ллються рікою, витрачаєш не думаючи де заробити. Заробляється легко, просто. І є зима, коли починається криза, коли грошей немає.

Причини світових економічних криз

У стародавні часи криза зазвичай був явищем природним, наприклад, коли люди вирощували агрокультури і основою економіки було сільське господарство. Неврожайний рік викликав кризу. Ти сумуєш, немає грошей, немає продукції. В основному криза була результатом зовнішніх сил. У промислову епоху криза стала в основному наслідком економічної політики держав. З розвитком фінансів, банківського сектора, кризи стали наслідком. Банки кредитують економіку або навпаки, вилучають кредити з економіки. У першооснові була наявність золота. Якщо у банку було золото, банк кредитує. Якщо у банку вилучають золото, він не може кредитувати. Банк вилучає кредити і настає фінансова криза. Після відмови від золота і переходу на фіатние гроші, криза стала зазвичай результатами державної політики. В першу чергу, макроекономічної. Війни теж не виключаються.

Зараз кризи є результатом людської поведінки, в основному саме люди створюють кризу.

Уявімо, ми перебудувалися в управлінні економікою, взаємодії між собою і уникнемо кризи. Перейдемо в «екваторіальна стан», де постійно літо, все що посадив зростає і знімаєш 2-3-4 врожаї на рік, немає кризи. Але на ділі навіть Африка сезонна. Сезони або вологі, або сухі. Тобто інший характер кризи. Можливо, в майбутньому вдасться перейти до іншого, м’якому економічному циклу. Коли не буде великих криз, безробіття, втрати доходу, скорочення споживання, що посилює економічну кризу. Але і не буде великих економічних підйомів, тому що і так все добре, ти завжди на підйомі. Людство занадто далеко від подібного стану, тому що управління економікою, навіть в США, Європі, недалеко пішло від методів 100-річної давності. Правильно ставити питання не «буде чи ні світова криза», а «коли почнеться криза». Його наближення помітно як погоду. Досвідчений моряк легко визначить чи потрібно виходити в море, загрожує шторм. Звичайно, досвідчений моряк теж помиляється, випадок один з 50. В основному легко визначить: «так, потрібно натискати на газ, ми пушем економіку, пушем бізнес, прагнемо заробити більше грошей» або «не можна виходити в море, краще посидіти вдома, покурити тютюну , випити з друзями, розслабитися на березі ». Як у досвідченого моряка повинно бути і нашу поведінку. Якщо криза близько, не повинні натискати на газ бізнесу. І навпаки, коли криза проходить, море заспокоюється, спостерігаємо зійшли нанівець ознаки кризи, значить можна пушіть. Поки інші лагодять човни, спокійно пливемо. Згадайте фільм “Форест Гамп”, коли він став мільйонером на креветочним бізнесі. Форесту пощастило опинитися в потрібний час в потрібному місці. Коли інші човни були біля берега і їх зруйнував шторм, Форест вийшов в море недалеко від берега і зберіг човен, став мільйонером.

Світова фінансова криза 2019-2020гг

На скільки близька світова економіка до кризи, які ознаки кризи, що насувається? Невідомо на 100% звідки він почнеться, глобальний куля стала великим.

  1. Є країни, які є причиною кризи. Такою причиною може стати Китай, США, Європа. Великі багаті країни, які споживають багато товарів. Зі зменшенням споживання відбувається хвиля кризи в світі.
  2. Є країни як Україна, Польща, Туреччина, які заробляють на зовнішніх ринках. Вони експортують в багаті країни товари, послуги. Зі зменшенням експорту настає криза, відбувається інша причина кризи.

Попередній глобальна криза закінчився в 2009 році з початком запуску безпрецедентного друкарського верстата. Навіть зараз грошова маса готівкових доларів збільшується щорічно на 7% при інфляції 2%! Це створює гарантовану основу майбутньої кризи, тому що грошей стає в економіці більше, вони прорвуться.

Ще важливо розуміти, криза тим глибше, ніж попередній економічний підйом був сильніше. Вище піднімаєтеся, глибше падаєте. Зараз глобальна економіка на рекордних максимумах, але це не міхур. Згадаймо часи dot com міхура, перегрів на ринку нерухомості 2006-2008р, там економіка бурхливо піднялася. Подальшою провал був дуже глибоким. Зараз таких бульбашок немає, крім міхура «грошової маси» – гроші, що друкуються досі. Друкують американці, європейці, банк Японії. На даний момент активно почав друкувати гроші Китайський Народний Банк, відбувається девальвація китайського юаня, безпрецедентна для Китаю.

З огляду на ступінь впливу центральних банків і урядів на економіку, першою причиною наступної кризи можуть стати помилки економічної політики. Наприклад, якщо Трампу вдасться розв’язати глобальну торговельну війну це порушить поставки продукції, комплектуючих, посипляться слабенькі країни. Потім вірусом перекинеться на сильні, які беруть участь у взаємному торговому обміні.

Тобто глобальна торгова війна спочатку послаблює, знищує економіку слабких країн.

Найближче до цього наблизилася Туреччина. Першим дзвіночком може стати економічна криза в Туреччині.

Другою країною звідки може прийти криза – Китай.


Країна з жорстким вертикальним керуванням, багато в чому ручним, командна економіка. Зазвичай це приносить плоди. Уряд каже: «ви кредитуєте», тим хто отримує кредити «ви робите», «а ви споживаєте», «ви будуєте дороги, мости». Нехай міст з нізвідки в нікуди, головне є робота. Така ситуація працює поки є довіра до національної валюти. Якщо почнеться втеча китайців з китайського юаня, почнеться криза Китаю. Вся глобальна економіка побудована на довірі. Поки є довіра до центрального банку, довіру до уряду, економіка існує. При втраті елементів довіри, економічні суб’єкти перестають працювати один з одним.

Наскільки близькі до кризи США?

Щомісяця розраховуємо макроекономічні індикатори, навіть в режимі реального часу. Ми не бачимо ознак кризи, що наближається в найближчому кварталі. Економіка США знаходиться на історичному максимумі за обсягами. Досягнута повна зайнятість, число вакансій перевищує число безробітних. У США зараз важко знайти кваліфіковану, нормальну, адекватно стоїть робочу силу. Це проблема для бізнесу, бізнес змушений переплачувати, брати на роботу поганих фахівців аби зайняти робочі місця. Зараз реально все круто в економіці, що не подобається центральному банку. ФРС США натискає на гальмо, провокує слабкий циклічний економічна криза, спускають пар. За розрахунками ФРС США він настане приблизно 2019-2020г. Трампу вигідно влаштувати американська криза в 2019 р, щоб встигнути до наступних президентських виборів побороти його і переобратися. Тому Трамп провокує через торговельні війни прискорення спаду в економіці на 2019 рік, може навіть на кінець 2018 р. ФРС США намагається перешкодити, перенести фінансова криза на кінець 2019 р, або 2020р.

З імовірністю 90% занепад з США прийде в 2019м році, літо-осінь.

Вважаю криза почнеться спочатку в периферійних країнах. Візьмемо всю планету, подивимося спочатку на периферійні країни як Туреччина, Китай. Зараз починає сипатися економіка Росії, очікуються нові санкції. РФ ще отримує benefit від високих цін на нафту, але ці доходи сходять нанівець, їм потрібно від 70 доларів за барель, або різко наростити видобуток нафти, що і робиться. Тому я думаю, що в 2018 р почнеться глобальна економічна криза з периферійної країни. Буде схоже на ситуацію перед російським дефолтом 1998 року, коли криза почалася в південно-східній Азії в 1997р і поступово дійшов до Росії, потім США. Причому до США дійшов в м’якій формі. До цього і прагне насправді економічна політика США.

Висновок

Світова криза почнеться в 2018 році в периферійних країнах типу Туреччини, Китаю, Росії та перекинеться на багаті країни. Першими постраждають Японія, Євросоюз. У 2019 р почнеться криза в США. Прості, зрозумілі обивателю ознаками будуть: падіння загального попиту, цін на сировину, котирувань, акцій світових фондових індексів. Існують і більш складні макроекономічні індикатори, за якими ми стежимо.

Потрібно готуватися до кризи, накопичувати резерви, кеш. Криза неминуча як і зима. Чим більше якісних резервів буде, тим більше можливостей під час кризи. Згадайте китайську мудрість «криза – це можливість». У кого є гроші, ліквідні прибуткові активи, той заробить. Використовує цю можливість заробити на наступному економічному підйомі.

Вважаю, наступний світова криза буде слабким, не буде катастрофічним, схожим на 1929р або 2008 рік.

Він буде м’яким, тому що свідомо допускається, це свідомо спусковий пар. Після кризи буде 7-10 років чудового економічного підйому. Не засмучуйтеся якщо не встигнете заробити на кризі, не засмучуйтеся якщо втратите, ви точно все відпрацюєте і заробите. Ближче 2030 року набагато багатше ніж зараз.

Rating
( 1 , average 5 from 5 )
Андрей Зорбан / автор статьи
Фінансовий аналітик, керуючий Zor Bank
Leave a Reply